سرخط خبرها
خانه / کارگران / «صفا پوینده» درگذشت
«صفا پوینده» درگذشت

«صفا پوینده» درگذشت

صفا پوینده، مدیرعامل مؤسسه كارآفرینی و خیریه «آوای ماندگار» و یکی از بنیان گذاران این مرکز توانمند سازی دروازه غار، بعد از تحمل یک دوره طولانی بیماری سرطان یکشنبه شب این هفته درگذشت.


 

صفا پوینده از سال 1380 ابتدا در حوزه توانمند سازی کودکان در وضعیت دشوار با انجمن حمایت از حقوق کودکان همکاری می کرد و سپس از سال 86 آوای ماندگار دروازه غار را به منظور توانمند سازی زنان و دختران محله دروازه غار تاسیس کرد .

در طی این سالها بی وقفه تلاش کرد و برای کمک به دستیابی بخشی از هموطنان به زندگی بهتر تلاش خستگی ناپذیرش تا زمان بستری شدن ادامه داشت.

به گزارش «تامین۲۴» «فریده جلالی» از اعضای فعال انجمن حمایت از كودكان‌كار و جزو هیئت مؤسس مؤسسه آوای ماندگار در مورد پوینده می گوید: «سال 1379 آموزش كودكان‌كار را از بوستان خواجوی در محله دروازه غار آغاز كردیم. صفا به دیدن خانواده‌های این بچه‌ها و گروه‌های آسیب‌پذیر می‌رفت تا از خانواده آنها برای حضورشان در كلاس‌ها اجازه بگیرد. كار ما با 14 كودك شروع شد و به مرور در مدرسه منتظری 450 كودك كار سركلاس درس ما می‌نشستند.

شادی آنها به خستگی‌های این كار می‌ارزید. بچه‌هایی كه سر كلاس‌های ما می‌آمدند، دمپایی‌هایشان مستهلك و پاره بود. بیشتر این بچه‌ها در خانواده‌هایی بودند كه از آنها برای جابه‌جایی موادمخدر، كار و گدایی استفاده می‌کردند.

وقتی سر كلاس درس می‌نشستند و می‌دیدند نامشان را با پسوند آقا و خانم صدا می‌كنیم و محترم شمرده می‌شوند ذوق می‌كردند. سال 1385 هم طرح حرفه‌آموزی كودكان‌كار را به یونیسف ارائه كردیم و تجلیل شدیم.»

دوست و همکار پوینده درباره حال و احوال او ادامه می دهد: «صفا در مؤسسه را زودتر از همه باز می‌كرد و شب‌ها دیرتر از همه به خانه می‌رفت. بعد از بازنشستگی از معلمی، آنچه از خیاطی و هنرهای خانگی می‌دانست را به بانوان مددجو آموزش داد.

به مرور كار توسعه یافت و اكنون كارهای مؤسسه در حوزه خیاطی، تكه‌دوزی و سوزن‌دوزی مثال‌زدنی است. ما یك دستگاه خیاطی بزرگ از آلمان خریده‌ایم كه نیاز به فضایی بزرگ دارد. با آن برای تعداد بیشتری از خانم‌ها اشتغالزایی می‌شود. دستگاه را هدیه گرفتیم اما منتظریم جایی برای بهره‌برداری از آن پیدا كنیم.

صفا قدرت جذب خوبی داشت. پای خیّران بسیاری را به مؤسسه باز كرد. امیدوارم زود حالش خوب شود و با همان رونق قبل كار را ادامه دهیم. تا به حال از بعضی كشورهای همسایه نماینده‌هایی آمده‌اند و از مؤسسه ما بازدید كرده‌اند. بخش زیادی از این رونق‌ها را مدیون زحمات صفا هستیم.»

گفتنی است صفا پوینده خواهرِ محمد جعفر پوینده (نویسنده و مترجم) بود.