سرخط خبرها
خانه / کارگران / مرگ ۳ کارگر و مصدومیت ۶ کارگردیگردرحادثه انفجار کارخانه ذوب آهن اصفهان
مرگ ۳ کارگر و مصدومیت ۶ کارگردیگردرحادثه انفجار کارخانه ذوب آهن اصفهان
SONY DSC

مرگ ۳ کارگر و مصدومیت ۶ کارگردیگردرحادثه انفجار کارخانه ذوب آهن اصفهان

بامداد پنجشنبه18تیر،انفجار یکی از ۳ کنورتور بخش فولادسازی ذوب‌آهن اصفهان منجر به جان باختن ۳ کارگر و مصدومیت ۶ کارگردیگرشد.

محمدکاظم طالبی، عباس حیدری و روح الله حاج‌ حیدری از کارگران واحد فولادسازی و کنورتور شرکت ذوب آهن در اثر این حادثه غم‌انگیز جان خود را از دست دادند.

به گزارش 18تیرتسنیم ، ساعت 3 و 37 دقیقه بامداد پنجشنبه، انفجاری در بخش فولادسازی ذوب‌آهن اصفهان در قسمت یکی از کنتورتور ها رخ داد و این حادثه جان 3 کارگررا گرفت ومصدومیت 6کارگردیگر را بهمراه داشت.

تعدادی از مصدومان به بیمارستان مطهری فولادشهر و تعدادی نیز به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان منتقل شدند.

رخصتی، مسئول واحد HSE شرکت ذوب‌آهن اصفهان در صبح امروز و بعد از رخ دادن این حادثه پیرامون این حادثه اظهار داشت: هنوز مشخص نیست که به‌طور دقیق چه‌اتفاقی در واحد فولادسازی ذوب‌آهن صورت گرفته و تیم فنی کارخانه مشغول بررسی دلایل انفجار است.

با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که تعداد کارگران مصدوم 6 نفر و تعداد کارگران جان‌باخته این حادثه نیز 3 نفر بوده و فعالیت کنورتور دچار حادثه شده، برای مدتی متوقف شد.

مدیر روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: انفجار بامداد امروز واحد فولادسازی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، مرگ 3 نفر از کارگران این شرکت را به دنبال داشت.

حمدرضا کجباف افزود: شرکت ذوب‌آهن اصفهان دارای سه کنتور بوده که بامداد امروز یکی از کنورتور دچار مشکل شده و دچار انفجار شده است.

وی افزود: این یک حادثه کارگاهی به شمار می‌رفته که در آن 3 کارگر فوت شده‌اند و 6 کارگر دیگرحادثه دیدند، از مصدومان حادثه نیز حال سه نفر مساعد است و تنها دچار موج گرفتگی شدند.

مدیر روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، محمدکاظم طالبی، عباس حیدری و روح الله حاج‌ حیدری را از کارگران واحد فولادسازی و کنورتور شرکت ذوب آهن اعلام کرد که در اثر این حادثه غم‌انگیز جان خود را از دست دادند.

به گفته کجباف، همچنین سه نفر نیز سوختگی دارند که در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان در حال درمان هستند.

وی در عین حال اسامی مصدومان حادثه که دچار سوختگی 30 تا 40 درصدی شدند را به شرح زیر اعلام کرد:

1-اکبر خداپرست

2-مجید بابایی

3-غلامعلی خاشعی

اسامی مصدومان حادثه که به صورت سرپایی مداوا شدند نیز به شرح زیر است.

1-حسین ادیبی

2-احمدرضا مرادی

3-منصور شریفی

به گفته برخی شاهدان عینی، حال “مجید بابایی” از مصدومان حادثه در شرایط چندان خوبی قرار ندارد.

هم‎چنین به گفته مجید مرادیان سرپرست ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان علت حادثه انفجار که بامداد دیروز در واحد فولادسازی شرکت ذوب‌آهن اصفهان رخ داد، توسط بازرسان اداره کار و کارشناسان فولادسازی در دست بررسی است.

در پی این حادثه رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان پس از بازدید از شرکت ذوب‌آهن اصفهان و محل حادثه بامداد امروز اظهار داشت: حدود ساعت 4 بامداد امروز در قسمت کنورتور کارخانه ذوب‌آهن حادثه‌ای رخ داد که منجر به فوت سه نفر از کارگران این کارخانه و سوختگی نسبتا شدید یا رو به متوسط برای سه نفر از کارگران بوده و سه نفر دیگر نیز دچار آسیب‌دیدگی جزئی شدند.

امیرمسعود حاجی رستمی افزود: فکر می‌کنم که آن سه نفر به زودی مرخص می‌شوند و سه نفر دچار سوختگی در حال مدیریت است. این افراد حدود 30 تا 40 درصد سوختگی داشته‌اند که به صورت و قسمت‌های فوقانی بدن آنها آسیب‌دیدگی نشده که به این مسئله رسیدگی می‌شود.

وی درباره علت حادثه بیان کرد: با توجه به اینکه داخل خود کنورتوری که حادثه در آن رخ داده، مذاب وجود دارد، با یقین نمی‌توانیم درباره علت حادثه مطلبی را بیان کنیم و نیازمند آن هستیم که کنورتور خالی شود و در شرایط موجود شرایط ناایمنی را دارد.

رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: گروه‌هایی مشغول تخلیه مذاب داخل آن هستند تا بعد از تخلیه مذاب، می‌توان به طور کامل درباره علت حادثه اظهار نظر کرد.

وی تصریح کرد: فرایند کنورتور و تبدیل چدن به فولاد در این فرایند معمولا خطاها، تعمیرات و مشکلاتی دارد که نیازمند آن است که مشکلات برطرف شود و همواره این کار انجام می‌شود.

دلیل احتمالی حادثه ذوب‌آهن اصفهان مشخص شد

احتمالا حادثه انفجار صبح امروز براثر افتادن قسمتی از مواد ذوب شده بر روی آهن‌ قراضه‌هایی که قرار بود مورد بازیافت قرار بگیرند؛ اتفاق افتاده است.

به گزارش18تیرایلنا،به نقل از کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان،در قسمت کونورتور شماره دو واحد فولاد سازی ذوب آهن اصفهان سنگ آهن ذوب شده از داخل کوره بیرون آمده و برای ساخت شمش‌های آلیاژی به داخل ظرف‌های بزرگی که «پاتیل» نامیده می‌شوند ریخته می‌شود.

بصورت معمول همیشه از قبل در داخل این پاتیل‌ها مقداری آهن آلات قراضه وجود دارد تا براثر حرارت مواد مذابی که بعدا به آنها اضافه می‌شود ذوب شده و در ترکیب با سایر مواد افزودنی در فرآیند ساخت آلیاژها مورد استفاده قرار بگیرند.

کارگران ذوب آهن اصفهان همچنین در توضیحی مواد مذابی که از کوره ذوب آهن بیرون می‌آید؛ یادآور شده‌اند همواره در سطح بالایی این مواد لایه‌‌ای اصلاحا «سرباره» نامیده می‌شود قرار دارد که مواد تشکیل دهنده آن را معمولا ناخالصی‌های شامل می شوند.

آنها می‌گویند ممکن است مقداری از این سرباره در قسمتی از مسیر انتقال گیر کند و برای همین همیشه تعدادی از کارگران وجود دارند که با مشاهده این وضع از دستگاه‌های جوش و برش استفاده می‌کنند تا توده شکل گرفته از سرباره را جداکنند.

این کارگران می‌گویند آنطور که آنها مطلع شده‌اند در جریان حادثه امروز نیز مقداری توده سرباره در مسیر انتقال مواد مذاب ایجاد می‌شود و در ادامه گروهی از کارگران با استفاده از ابزار‌های جوش و برش مشغول جدا سازی آن می‌شوند که نهایت توده ایجاد شده به داخل یکی از پاتیل‌ها سقوط کرده و این حادثه اتفاق می‌افتد.

به گفته آنها در مورد چرایی این انفجار باید معلوم شود که در زمان افتادن مواد مذاب به داخل پاتیل چه مواد افزودنی دیگری نیز به غیر از آهن قراضه در داخل آن وجود داشته است.

این اظهارات در حالی است که پیشتر «مرادیان» سرپرست ارتباطات و اطلاع رسانی ذوب آهن اصفهان در توضیح این حادثه به رسانه‌ها گفته بود: انفجار صبح امروز به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی بوده است.

در خبری که به نقل از وی در رسانه‌ها منتشر شده  با اشاره به سابقه چنین اتفاقی آمده است: با توجه به اینکه بخشی از کار در کارخانه با قراضه‌های آهن است که اگر در این قراضه‌ها کمی ناخالصی مثل آب وجود داشته باشد به هنگام پرس احتمال وقوع انفجار پیش می‌آید چرا که به هنگام پرس کردن قراضه‌های آهن و عمل اکسیدزدایی اگر آب یا روغن در این قرضه ها باشد انفجار پیش می‌آید.

همچنین به گفته این مقام مسئول کارخانه ذوب آهن اصفهان در جریان حادثه امروز سه کارگر کشته و شش کارگر دیگر مجروح شده‌اند که از میان آنها قرار است سه کارگر به دلیل بالا بودن میزان جراحت به آلمان منتقل شوند و سه کارگر دیگر بصورت سرپایی مداوا شده‌اند.

این اظهارت در حالی است که پیشتر بنابر اعلام کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در قسمت کونورتور شماره دو واحد فولاد سازی این واحد صنعتی (قسمتی که حادثه صبح امروز در آن اتفاق افتاده است) عملیات تعمیرات اساسی انجام گرفته بود.